SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ

TURKISH ASSOCIATION OF SOCIAL WORKERS

Sosyal Ağlar:

Pandemide Sosyal Hizmet Eğitim Programının Teknik Boyutları

;
Bu Sayfa 2729 Kez Görüntülendi.

Pandemide Sosyal Hizmet Eğitim Programının Teknik Boyutları

Süleyman KAÇMAZ - Moderatör
SHU, Genel Sekreter-Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği


 

Programın Arka Planı

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER) tarafından 2-3 Mayıs 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen Pandemide Sosyal Hizmet Eğitim Programı, salgının ilk dönemlerinde hayata geçirilen akademik bir etkinlik olduğu kadar online canlı yayın yoluyla yapılması sebebiyle birtakım teknik bileşenleri içeren kapsamlı eğitim programıdır.

Salgının önlenmesine yönelik başlatılan sokağa çıkma yasağı tedbiri nedeniyle fiziksel olarak bir araya gelmenin mümkün olmadığı bir dönemde Pandemide Sosyal Hizmet Eğitim Programı, sosyal hizmet akademisyenleri, sosyal hizmet uzmanları, öğrenciler ve gönüllüleri buluşturan farklı bir eğitim deneyimi olmuştur.

SHUDER’in de içinde yer aldığı ruh sağlığı alanında çalışan meslek örgütleri pandemi döneminde yapılabilecek çalışmaları ve muhtemel işbirliklerini değerlendirmek üzere bir araya gelmiş ve görüşmeler sonunda İstanbul Valiliği tarafından yürütülen Koronavirüs Online Ruhsal Destek Platformu (KORDEP) kapsamında ortaklaşa gönüllü çalışmalar yapma kararı alınmıştır. Covid-19 salgını nedeniyle tedavi görenler, yakınlarını kaybedenler, olağanüstü koşullar altında salgınla mücadele eden sağlık çalışanları, evde kişisel izolasyonunu sürdürmekte olan bireyler için oluşturulan bir destek hattı olan KORDEP için oluşturulan gönüllülere yönelik, Çalışma Grubu Gönüllü Oryantasyon ve Eğitim Programı 11-12 Nisan 2020 tarihinde online olarak gerçekleştirilmiştir. Bu eğitim program neticesinde, sosyal hizmet alanına özel kapsamlı yeni bir programın SHUDER tarafından yapılması görüşü ortaya çıkmıştır.

Programın ilk hazırlıkları kapsamında emekli öğretim üyesi Dr. Filiz Demiröz ve Ankara Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gonca Polat danışmanlığı ile programın ilk taslağı hazırlanmıştır. Dernek temsilcileri tarafından akademisyenler ve alandan sosyal hizmet uzmanları ile görüşülerek nihai eğitim programı oluşturulmuştur.

Programda, sunum yapacak eğitimcilerle hazırlık görüşmeleri, program esnasında kullandıkları cihaz kontrolü ve internet bağlantısı kontrolleri yapıldıktan sonra kısa test yayınları gerçekleştirilerek programın teknik hazırlıkları tamamlanmıştır.

Teknik Hazırlık Süreci

Hazırlanan programa göre, 16 kişiden oluşan eğitimcilerin sunumlarını 20’şer dakikalık periyotlar ile yapacakları ve öğle arasına kadar kesintisiz yayın olacak şekilde akış planlandı. Eğitimciler ve katılımcılar arasında iletişim ve koordinasyonu sağlamak üzere bir moderatör programa dahil edilmiştir.

Eğitim programı canlı olarak mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak üzere YouTube video barındırma web sitesi kullanılacağı için SHUDER adına YouTube Kanalı açılmıştır. Daha sonra, üzerinden yapılacak canlı yayın için eğitimcileri yayına alarak akışa göre süreci yürütmek üzere Zoom Platformu kullanılmıştır. Planlamaya göre, arka planda Zoom Platformunu yönetmek ve iletişimi sağlamak üzere 2 teknik personel moderatör ve eğitimcilerle işbirliği içinde çalıştılar. Zoom platformunda yönetilen eğitim süreci canlı yayında izleyiciler ile buluşturmak üzere YouTube Kanalına aktarılmıştır.

Programın Tanıtımı ve Yaygınlaştırılması

Programın duyurulması ve tanıtımı amacıyla öncelikle SHUDER web sitesi, sosyal medya hesapları ve mail gruplarından belirli aralıklar ile duyurular paylaşılmış aynı zamanda Dernek şubeleri tarafından üyelere duyurusu yapılmıştır. Ayrıca, programın ruh sağlığı çalışanlarına yönelik Facebook grupları, ab-ilan.com ve sivilalan.com web sitelerinde paylaşılması sağlanarak etkinlik hakkında daha geniş kitleler haberdar edilmiştir. Eğitimcilerden kısa tanıtım videoları çekerek bu videolar sosyal medya hesaplarından yaygınlaştırılmıştır.

Programın İzlenme Oranları

Eğitim esnasında online yayına ortalama 500 kişiden fazla kişi katılarak yayını canlı olarak takip etmiştir. 

Programın YouTube Kanalında yer alan ham kayıtlarının 1 hafta süre ile açık kaldığı zaman diliminde izlenme oranlarına bakıldığında, ilk gün yayınının 6.687 kez izlendiği, 2. gün yayınının ise 5.137 kez izlendiği görülmektedir.

Eğitim programının gerçekleşmesinden 1 hafta sonra ilk gün yayını 2 parçaya ve ikinci gün yayını ise 3 parçaya olmak üzere toplam 5 bölüme ayrılarak SHUDER YouTube Kanalında tekrar yayına sunulmuştur. YouTube Kanalında yüklenen videoların 15 Eylül 2020 tarihine kadar izlenme sayıları aşağıda tablo halinde sunulmaktadır.

Program Videolarının İzlenme Sayıları

Program

YouTube İzlenme Sayısı

1. Gün Öğleden Önce Oturumu (02.05.2020)

2.510

1. Gün Öğleden Sonra Oturumu (02.05.2020)

1.194

2. Gün 1. Oturum (03.05.2020)

1.386

2. Gün 2. Oturum (03.05.2020)

695

2. Gün 3. Oturum (03.05.2020)

635

 

Teknik hazırlıkları konusunda görev aldığım ve aynı zamanda moderasyonunu üstlendiğim Pandemide Sosyal Hizmet Eğitim Programı, salgın döneminde sosyal hizmet akademisyenleri, meslektaşları ve öğrencileri bir araya getirerek Derneğimiz ve şahsım adına da güzel bir deneyim oldu. Eğitim sonrası katılımcılardan ve diğer paydaşlarımızdan kıymetli bir çalışma gerçekleştirdiğimiz yönünde gelen olumlu geribildirimler aldık. Bu vesileyle, eğitim programına katkı sunan tüm akademisyen, meslektaş ve katılımcılara teşekkür ediyorum.


YORUMLAR

İlk Yorum Yapan Siz Olun.


İletişim:

Meşrutiyet Mah.Karanfil Sk.Zafir İş Merkezi
(Dost Kitapevi Karşısı) Kat:4 No:86 Kızlay/Ankara

0 530 200 1886
info@shuder.org

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar:

Sosyal Ağlar:

her hakkı saklıdır©shuder.org