SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ

TURKISH ASSOCIATION OF SOCIAL WORKERS

Sosyal Ağlar:

Ankara'da Kırılgan Gruplar ve Sosyal Hizmet

;
Bu Sayfa 796 Kez Görüntülendi.

Bileşeni olduğumuz #Ankara Kent Konseyi, Halk Sağlığı Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Ankara Kent ve Sağlık Buluşmaları, SHUDER'in kurucularından ve İkinci Dönem Genel Başkanı Sayın Dr. Bülent İLİK'in katılımı ile Halk Sağlığı Uzmanı Sayın Prof. Dr. Tugrul ERBAYDAR'ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.  

Yerel yönetimlerde ve Ankara özelinde sosyal hizmetlere gereksinim duyan nüfus gruplarına yönelik sosyal hizmet uygulamalarının değerlendirildiği söyleşide, Dr. Bülent İlik,  yerel yönetim birimlerince yürütülen sosyal hizmetlerin bilimsel bir bakış açısıyla planlı ve programlı bir şekilde, nitelikli uzman personellerce yürütülmesi,  uygulayıcı konumda bulunan sosyal hizmet uzmanlarının,  sosyal hizmetlerin planlamasında da yer almalarının sağlanması gerektiğini ifade ederek, özel bir alan olan  sosyal hizmetler ile ilgili Daire Baskanligi ve diger yonetim birimlerine de sosyal hizmet uzmanlarının atanmasinin, hizmetlerin niteliğini ve etkinliğini artıracagı vurgulanmıştır.

Ankara BB'nin Strateji planının incelendiğinde bütüncül  bir sosyal hizmet stratejisinin olmamasinin eksiklik olduğunu,  belediyece yürütülen sosyal yardım ve hizmetlerinin  farklı daire başkanlıklarınca yürütülmesi yerine  belediyedeki sosyal hizmetlerin aynı başkanlıkta toplanmasının gerekliligi üzerinde durmuştur.  

Ankara Kent Saglik Bulusmalari söyleşide ayrıca; 

  1. Çocuklara, kadınlara, engelli ve yaşlı bireyler ile mültecilere yönelik yürütülen  hizmetlerin geliştirilerek  sayılarının  artırılması, 
  2. Çocuklar için kreş  ve gelişim  merkezlerinin açılması, çocukların  gelişimi  için  spor ve sanatsal etkinliklere yönlendirilmeli, bu tür etkinliklerin yürütüleceği  birimlerin mahalle ölçeğinde örgütlenmesi,  akademik basarilarinin artirilmasina yonelik  olarak ta  sosyal yardımlardan yararlandırılan ailelerin çocukların uzaktan egitime erisim desteğinin sağlanması, 
  3. Kadınlar için  ise güçlenme ve istihdamı geliştirmeye yönelik merkezler ile kadın sığınma evlerinin açılması, meslek edinmeye yonelik calismalarin planlanması uygulanması, 
  4. Engelli bireylerin ve ailelerinin biyopsikososyal gereksinimlerini karşılayacak yeni hizmet  modellerinin gelistirilmesi, planlama dahil bütün süreçlerde  katılımlarının sağlanması, engelli birey grupları  arasinda ayrim yapilmaması, hepsine eşit yakınlıkta  olunmasi uzerinde durulmus, yeni modellerin toplumsallamalarini  sağlayacak mekanlarda oluşturulması önerilmiştir. 
  5. Yaşlı Bireylere yonelik sosyal hizmetlerinin yeniden ele alınması,  huzurevlerinde yaş ortalamasının giderek artmasi nedeni ile sağlıklı  yaşlı  bireyler için yeni hizmet modellerinin  geliştirilmesi  gerektiği vurgulanmıştır.
  6. Mültecilere yönelik kamu ve belediyelerin yürüttüğü sosyal hizmetler ele alınmış, mülteci  çocukların okullaşmasının ivedilikle saglanmasi, mülteci kadınların,  güçlenmesine ve istihdamlarına ilişkin  birimlerin açılması, Türkiyedeki  geçici misafir statüsünde  bulunan  multecilerinin sayisinin beş milyonu aştığı,  az sayıda mültecilerin geri dönebileceği, bu durumda mültecilerin uyumuna yönelik programların geliştirilmesi gerektiği ifade edilmiştir. 
  7. Toplum kalkınmasının gerceklestirilmesi, sosyal hizmetlerin etkin bir şekilde yurutulebilmesi, yurttaşların,  demokratik süreçlere katılımıni  güçlendirmesi,  ihtiyaçlarını karşılamaları için gruplara ve topluluklara yardım etmeyi ve sosyal adaleti gerçekleştirmek amacıyla örgütleme çalışmalarının yapılacağı Toplum Merkezi modelinin tüm il ve ilçe belediyelerince mahalle/semt ölçeğinde uygulanması önerilmiştir.

Yayını izlemek isteyenler aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirler.

https://youtu.be/dsiSnXVQcQQ


YORUMLAR

İlk Yorum Yapan Siz Olun.


İletişim:

Meşrutiyet Mah.Karanfil Sk.Zafir İş Merkezi
(Dost Kitapevi Karşısı) Kat:4 No:86 Kızlay/Ankara

0 530 200 1886
info@shuder.org

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar:

Sosyal Ağlar:

her hakkı saklıdır©shuder.org