SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ

TURKISH ASSOCIATION OF SOCIAL WORKERS

Sosyal Ağlar:

Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin KOCA’ya Açık Mektup

;
Bu Sayfa 2818 Kez Görüntülendi.

Sayın Bakan,

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs Pandemisi nedeniyle ülkemizdeki sürece katkı sunmaları amacıyla toplumbilimcilerden oluşan bir bilim kurulu oluşturmak üzere hazırlık yapılması, ülkemizde salgın ile bilim temelinde mücadele edilmesi açısından memnuniyet vericidir. Şüphesiz, içinde bulunduğumuz süreçte ve daha sonrasında pandeminin ekonomik ve psikososyal açıdan toplumda yarattığı olumsuz etkileri azaltacak tedbirleri alma, kurumları ve kamuoyunu yönlendirme konusunda bilim kurulunun önemli işlevleri olacaktır. Bu sebeple, yeni oluşturulacak “Toplum Bilimleri Kurulu” içerisinde, işlevleri ile yakından ilgili sosyal hizmet bilim dalına ve akademisyenlerine yer verileceğini ümit ediyoruz.

Bilindiği üzere, sosyal hizmet mesleğinin temel amaçları; sosyal değişimi ve gelişimi, sosyal bütünleşmeyi, insanların güçlendirilmesi ve özgürleşmelerini sağlamaktır. Halihazırda sosyal hizmet uzmanları Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı başta olmak üzere hastaneler, sağlıklı hayat merkezleri, sağlık müdürlükleri, AMATEM, TRSM vb. sağlık kuruluşlarında; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında kadın sığınmaevi, huzurevi, engelli bakım merkezi, çocuk evleri sitesi, sosyal hizmet merkezlerinde; Adalet Bakanlığında ise aile mahkemeleri, çocuk mahkemeleri, ceza i̇nfaz kurumları, denetimli serbestlik müdürlükleri, mağdur destek hizmetleri müdürlüklerinde; bunların yanı sıra kredi yurtlar kurumu, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarında, yani toplumun hemen her kesimine hizmet veren kurum ve kuruluşlarda görev yapmaktadırlar. Sosyal hizmet uzmanlarının görev yaptığı bu kurumlarda hizmet verilen grupların çoğunluğu pandemide en çok etkilenebilecek riske açık gruplardır. 

Sosyal hizmet hem disiplinler arası hem de disiplinler üstü bir bilim ve meslektir. İnsanı çevresi içinde ele alan, kendi teori ve araştırma bilgisinin yanı sıra ekonomi, psikoloji, sosyoloji, antropoloji ve beşeri bilimlerden yararlanan, biricikliği uygulamaya dayanan sosyal hizmet mesleğinin “Toplum Bilimleri Kurulunda” yer alması kurulun işlevselliği açısından çok yararlı olacaktır. 

Bu itibarla, Bakanlığınız bünyesinde psikososyal destek sağlayarak sürece katkı sunan meslektaşlarımız diğer bakanlıklar, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarında özveriyle çalışmaktadırlar. Beklentimiz yeni oluşturulacak Bilim Kurulunda mesleğimizin  temsilcilerinin de yer alarak sosyal hizmet bakış açısını kurula yansıtmalarıdır.

Saygılarımızla

 

Fikri AKBİN

Yönetim Kurulu a.

Genel Başkan


YORUMLAR

İlk Yorum Yapan Siz Olun.


İletişim:

Meşrutiyet Mah.Karanfil Sk.Zafir İş Merkezi
(Dost Kitapevi Karşısı) Kat:4 No:86 Kızlay/Ankara

0 530 200 1886
info@shuder.org

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar:

Sosyal Ağlar:

her hakkı saklıdır©shuder.org