SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ

TURKISH ASSOCIATION OF SOCIAL WORKERS

Sosyal Ağlar:

Gönüllü Psikososyal Destek Ekibi

;
Bu Sayfa 6099 Kez Görüntülendi.

Değerli sosyal hizmet uzmanları ve sosyal hizmet öğrencileri,

Koronavirüs (Covit-19) salgını karşısında alınmak zorunda kalınan tedbirler sonucunda toplumumuzun her kesiminde insanlar hayatın olağan akışında; sokağa daha az çıkma veya hiç çıkmama, işe/okula/pazara/sosyal vakit geçirilen yerlere hiç gitmeme, ekstra hijyen tedbirleri alma gibi birtakım değişiklikler yapmak zorunda kaldılar. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları gibi bazı meslek grupları ise zorunlu nedenlerden bu süreçte işlerine devam etmek durumunda kalmışlardır. Olağanüstü bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde alınan veya alınamayan önlemler, hayatlarımızda yapmaya mecbur kaldığımız değişiklikler; tek başına altından kalkamayacağımız psikolojik ve ruhsal zorlanmalara neden olabilmektedir.

Mesleğimizin küresel tanımından hareketle, “Sosyal hizmet; sosyal değişimi ve gelişimi, sosyal bütünleşmeyi, insanların güçlendirilmesini ve özgürleşmelerini destekleyen uygulama temelli bir meslek ve akademik disiplindir. Sosyal hizmet teorileri, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve yerel bilgi ile desteklenen sosyal hizmet, yaşam zorluklarıyla mücadele etmek ve iyilik halini geliştirmek için insanlarla ve yapılarla çalışır. Sosyal hizmetin bu tanımı ulusal ve/veya bölgesel düzeylerde geliştirilebilir (IFSW, 2014)”

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği olarak; içinden geçtiğimiz bu zor sürecin mümkün olan en az hasarla ve bir an önce atlatılarak insanların hayatlarına kaldıkları yerlerden devam edebilmeleri için meslek tanımının getirdiği sorumlulukları yerine getireceğimizi belirtmek isteriz.

Bu doğrultuda, bu sorumluluğu hep beraber paylaşmak isteyen tüm sosyal hizmet uzmanlarını  ve sosyal hizmet bölümü öğrencilerimizi, aşağıda yer alan Gönüllü Psikososyal Destek Ekibi Ön Kayıt Formunu* doldurmalarını rica ederiz.

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği

 

* Gönüllü olmak isteyenler için Derneğimize üye olma şartı aranmamaktadır.

** Kriz Kuramsal Çerçeve ve Travma Eğitim İçeriklerini İndirmek İçin Tıklayınız


YORUMLAR

Yorumunuzu Yazmak İçin Tıklayınız.

Kahraman eroğlu
30.03.2020
Vakit geçirmeden (adı ne olacaksa)psikososyal danışma hattı hemen kurulmalı .Büyükşehirler başta olmak üzere tüm belediyelerle görüşmeliyiz.Aynı gemide bizler kaptanlar arasında olmalıyız.Kriz yönetmede uzman olduğumuzu geçmiş afet çalışmalarında ispatlamıştık.Şu an her ev patlayacak bir bomba acil müdahale şart sevgilerimle.Karaman Eroğlu

Ebru parlak
25.03.2020
Gönüllü psikososyal destek ekibi hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?


İletişim:

Meşrutiyet Mah.Karanfil Sk.Zafir İş Merkezi
(Dost Kitapevi Karşısı) Kat:4 No:86 Kızlay/Ankara

0 530 200 1886
info@shuder.org

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar:

Sosyal Ağlar:

her hakkı saklıdır©shuder.org