SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ

TURKISH ASSOCIATION OF SOCIAL WORKERS

Sosyal Ağlar:

Covid-19 Dair Etik Karar Verme

;
Bu Sayfa 2075 Kez Görüntülendi.

Covid 19 kriziyle birlikte, tüm dünyada sosyal çalışmacılar, profesyonel rolleri sürdürmeye devam etmeleri konusunda meydan okumayla karşı karşıyadır. Yaşanan kriz durumda bile, sosyal çalışmacıların, toplumda, ofislerinde veya müracaatçılarına yakın bulmaları gereken  hastaneler, okullar gibi alanlarda  danışanlarıyla iletişimi sürdürmeleri gerekmektedir. Kaynak sıkıntısı ve birçok yerde ekipman eksikliği nedeniyle sosyal çalışmacılar danışanlarla yüz yüze temaslar konusunda “zor kararlar” almak durumunadır. Etik ilkeler, bu süreci yönetmek amacıyla pusula işlevi görebilmektedir.  Bu bağlamda etik ilke 3.4’e dikkat etmek önemlidir. Sosyal çalışmacılar, kendi güvenliklerini ve güvenliklerini tehdit edebilecek durumların farkında olmalı ve bu gibi durumlarda makul seçimler yapmalıdır. Sosyal çalışmacılar, kendilerini riske atacakları durumlarda harekete geçmek zorunda değildir. Hem Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hem de Hastalık Kontrol Merkezi Covid-19’un oldukça bulaşıcı olduğunu ancak önleyici uygulamaların hastalığa yakalanma riski azaltabileceğini ve etrafındaki insanları koruyabileceğini belirtmektedir. Sosyal çalışmacılar, DSÖ tarafından önerildiği şekilde bazı basit önlemler alarak enfekte olma veya Covid-19’i yayma riskini azaltabilir:

  • Elleri düzenli olarak sabunlayıp su ile yıkamak veya alkol bazlı ürünlerle temizlemek. Neden ?  :ellerini sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı maddelerle ovmak virüsleri öldürür
  • Öksürme veya hapşırma durumunda virüse yakalanmamak için iki metre mesafe bırakın . Neden ?: birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağızdan virüs içerebilecek küçük sıvı damlaları püskürtür. Çok yakınsanız, öksüren kişini Covid-19 taşıyıcıysa, virüs bulaşma ihtimali bulunmaktadır.
  • Göz, burun ve ağıza dokunmaktan kaçının. Neden ? Birçok yüzeye dokunduğunuz ellerinizi gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunduğunuzda virüs bulaşı olabilir ve bu sizi hasta edebilir. Sizin ve çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyeni uyguladığından emin olun. Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızı ağzını ve burnunuzu dirseğinizle kapatın.
  • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, tıbbi yardım ve telefonla tavsiye alın. Yerel sağlık kuruluşun talimatlarını izleyin. Neden?: Ulusal ve yerel yetkililer bölgenizde salgınla ilgili en güncel bilgiye sahiptir. Sizi en iyi sağlık hizmet sağlayıcına yönlendirecek, virüsün buluşmasını önler. Covid 19 haritası hakkında bilgi sahibi olunuz. Neden? : Covid 19’a yakalanma riskiniz bu haritaya göre artar

Sosyal çalışmacılar, danışanlarla yüz yüze iletişim kurup kuramamalarıyla ilgili bir kara verme süreciyle karşı karşıya kaldıklarında,  güvenli olmaları konusunda tavsiyelere uymalıdır. Sosyal çalışmacıların danışanlarla yüz yüze iletişimde bulunması, yalnızca kendileri ve danışanları açısından risk teşkil etmez aynı zamanda sosyal çalışmacıların temas kurduğu herkes için bir risk oluşturur. Aşağıdaki sorular, sosyal çalışmacılara, halk sağlığıyla ilgili yönergeler ve kılavuzlarla, danışanlara dair etik zorunluluklar arasında denge kurmaya dair ikilemeleri çözme konusunda yardımcı olabilir

  • Covid-19 salgınında, nasıl güvenli bir şekilde uygulama yapılacağını yardımcı olabilecek bir kurum politikası var mı ? ( Eğer böyle bir politika yoksa, bu politikanın geliştirilmesine yönelik savunuculuk çalışması yapınız). Hiçbir profesyonelin bireysel olarak risk konusunda karar vermesi beklenemez. İhtiyaçlarınızı profesyonel ve etik olarak en iyi şekilde nasıl ifade edeceğiniz konusunda dikkat ediniz.
  • Danışan- çalışan teması, siz veya çalıştığınız ekip tarafından gerekli görülmesi halinde, virüsü kapma ve yayma olasılığını azaltmak için ne yapabilirsiniz?
  • Kişisel olarak mümkün olduğunca güvenli bir şekilde temas kurmanız için gereken koruyucu ekipmana erişiminiz var mı (örn: uygun maske, eldiven, el yıkama, sağlık şartlarını geliştirilme, ofisi alanını veya aracı dezenfekte etme olanağı)
  • Bu olanaklar mevcut değilse, danışan- sosyal çalışmacı teması olmadan sosyal çalışma müdahalesinin gerçekleşmesinin başka bir yolu var mıdır?
  • Alınacak koruyucu önlemlere ek olarak dikkat edilmesi gereken başka hangi riskler vardır ? Toplu taşıma veya araba ile seyahat ile ilgili olarak sosyal çalışmacıların sosyal mesafeyi korumalarına yönelik hangi güvenlik protokolleri uygulamaya konulmuştur(Bu kadar yakın mesafede çalışmalarda maske takılması konusunda genel bir fikir birliği olduğunu lütfen unutmayınız)

Hangi kurum tarafından istihdam edilirse edilsin, kurum sizin danışanlarınızı bizzat görmeniz konusunda ısrar ederse, IFSW etik ilkelerini, özellikle sosyal çalışmacıların işverenlerin, politika yapıcıların, politikacıların ve politikaların olmadığı veya politika ve uygulamaların baskıcı, adaletsiz ve zararlı olduğu durumlara dikkatini çekmeye dair Haksızlığa Yol Açan Politikalara ve Uygulamalar Meydan Okumayla ilgili 3.4  ilkesini, açıkça ifade etme hakkına sahipsiniz.  Bu hakkı kullanan sosyal çalışmacılar herhangi bir cezai müeyyide ile karşı karşıya kalmamalıdır. Sosyal çalışmacılar, kendi güvenliklerini tehdit edebilecek durumların farkında olmalı ve bu gibi durumlarda makul seçimler yapmalıdır. Sosyal çalışmacılar, kendilerini riske atacakları durumlar için harekete geçmek zorunda değildirler. Karar vermeye dair stratejinizi belirlerken ulusal etik kuralların yanı sıra klinik, yasal ve diğer konuları da göz önüne almalıdır.

Kararlarınızı ve danışanlarınıza hizmet etmeye dair örgütsel koşulları dikkatle düşündükten sonra, danışanlarınızla yüz yüze görüşmenin gerekli olduğuna karar verdiyseniz, yönergeyi izlemek için elinizden geleni yaptığınızdan emin olun. Göz önünde bulundurulması gereken son şey Etik ilke 9.6’dır. Sosyal çalışmacılar, iş yerlerinde, özel yaşamlarında ve toplumda profesyonel ve birey olarak kendilerini korumak için gerekli adımları atmakla yükümlüdür.  Dünyadaki diğer sosyal çalışmacıların Covid-19 sürecine dair neler yaptığını öğrenmek için Lütfen IFSW web sitesini ziyaret edin.

 

Hazırlayan Kathryn Conley Wehrmann, Ph.D. LCSW

IFSW Corona Virüsü Bilgi Ofisi Çalışanı

 

Çeviren: Dr. Umut Yanardağ

(birebir çevrilmese de anlam bütünlüğü korunmuştur)

 

Orijinal Metin için : https://www.ifsw.org/wp-content/uploads/2020/04/Option-A-Ethical-Decision-making-in-the-face-of-COVID-19.pdf


YORUMLAR

İlk Yorum Yapan Siz Olun.


İletişim:

Meşrutiyet Mah.Karanfil Sk.Zafir İş Merkezi
(Dost Kitapevi Karşısı) Kat:4 No:86 Kızlay/Ankara

0 530 200 1886
info@shuder.org

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar:

Sosyal Ağlar:

her hakkı saklıdır©shuder.org